16 Kwi 2015

Wycieczka do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

(1 głos)

W dniu 16.04.2015r. uczniowie klas 1ml, 2ml i 3ml wraz z opiekunami koła lotniczego:

mgr inż. Andrzejem Foktem, mgr inż. Władysławem Staniszewskim i mgr inż. Arkadiuszem Hernikiem odbyli wycieczkę do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Celem wycieczki było zapoznanie przyszłego personelu lotniczego z zasadami funkcjonowania nowoczesnej bazy lotniczej, infrastrukturą lotniskową, zapleczem technicznym i specyfiką pracy mechanika lotniczego.

Po odprawie i zapoznaniu z zasadami poruszania się po terenie czynnej jednostki wojskowej, zwiedzanie rozpoczęliśmy od budynków lotniskowej straży pożarnej.

Budynek, zlokalizowany bezpośrednio przy drodze kołowania, był doskonałym punktem do obserwacji startu sześciu samolotów F-16. Kolejny punkt to zwiedzanie „domku pilota”, czyli miejsca gdzie pilot zapoznaje się z czekającym go zadaniem, prognozą pogody oraz pobiera wyposażenie osobiste i przygotowuje się do lotu. To tutaj chętni sprawdzali na własnym ciele jak działa kombinezon przeciwprzeciążeniowy, przymierzali uprząż spadochronową, interaktywny hełm lotniczy z systemem HMDS, oraz sprawdzali co zawiera zasobnik survivalowy fotela katapultowego.

Odwiedziny zakończyliśmy wizyta w hangarze obsługowym, mając do dyspozycji dwa samoloty F-16 w różnej konfiguracji wyposażenia. Po raz kolejny uczniowie mieli możliwość obejrzenia z bliska jednego z najbardziej zaawansowanych samolotów bojowych, oraz uzyskania wyczerpujących odpowiedzi na nasuwające się pytania. Wystawa statyczna samolotów na terenie jednostki pozwoliła na zrozumienie jak szybko ewoluują samoloty bojowe. Raz jeszcze mogliśmy obejrzeć: TS-8 Bies, TS-11 Iskra, MiG-15, MiG-21, MiG-23, MiG-29 i Su-22.

W ramach podziękowania za życzliwe przyjęcie i cierpliwość, uczniowie ofiarowali przedstawicielowi 32 BLT foto-obraz , przedstawiający oczywiście F-16 J